Největší zájem o hypoteční úvěry měli v České spořitelně v loňském roce obyvatelé Prahy. Přes dva tisíce Pražanů si sjednalo hypotéku v hodnotě přesahující 4,3 mld. Kč. Velký zájem o hypotéky měli i obyvatelé Moravskoslezského a Středočeského kraje. V každém z nich si hypotéku sjednalo přes 900 občanů za více než 1,3 mld. Kč. Naopak nejmenší zájem byl v kraji Karlovarském, kde si v loňském roce sjednalo hypotéku přes 200 občanů za 271 mil. Kč. V roce 2010 si Ideální hypotéku České spořitelny sjednalo přes 11 tisíc klientů v celkovém objemu 16 mld. Kč. Ve srovnání s rokem 2009 narostl počet nových hypoték v bance o 13 %.

„Dlouhodobě mají největší zájem o úvěry na bydlení Pražané, dále pak obyvatelé Středočeského
a Moravskoslezského kraje, tedy regionů s vysokým podílem městského obyvatelstva nebo obyvatel dojíždějících do města za prací. Naopak nejmenší zájem je v Karlovarském a Zlínském kraji,“ řekla Veronika Jančová, ředitelka odboru úvěry na bydlení a podnikání České spořitelny. „Nárůst zájmu o hypotéky je patrný ale i v jiných částech země. Lidé si uvědomili, že v období velmi nízkých sazeb je výhodné si vzít hypoteční úvěr. Nicméně sazby na mezibankovním trhu nyní rostou, a proto můžeme do budoucna očekávat i růst sazeb hypoték,“ dodala Veronika Jančová.

Nejsilnějším měsícem v počtu sjednaných hypoték byl v České spořitelně prosinec, kdy si lidé sjednali hypotéky v celkové hodnotě 2,3 miliardy Kč. Průměrnému klientu České spořitelny je 36 let, je ženatý/vdaná, má minimálně středoškolské vzdělání, nejčastěji si bere hypotéku ve výši 1,6 mil. Kč a splácí ji zhruba 25 let. Průměrná měsíční splátka hypotéky je 8 800 Kč.

Dvě třetiny klientů si k hypotečnímu úvěru sjednává i pojištění schopnosti splácet, stále oblíbenější je přitom rozšířená varianta pojištění, která se vztahuje i na případy ztráty zaměstnání. Délka fixace úrokové sazby se dlouhodobě nemění a klienti si ji nejčastěji fixují na pět let. U účelu hypotéky převládá koupě nemovitosti nad stavbou či rekonstrukcí.

Ideální hypotéka České spořitelny je poskytována bez poplatku za vyřízení, kromě toho nabízí zdarma i další služby jako poradenství a sjednání hypotéky, třicetidenní garanci úrokové sazby, on-line ocenění nemovitosti vypracované v pobočce a neomezené čerpání během prvních třech měsíců. Klienti si mohou vybrat z řady volitelných služeb Ideální hypotéky ČS a sestavit si ji tak podle svých potřeb a přání. K nejčastěji volitelným službám se řadí pojištění schopnosti splácet, mimořádné splátky a expresní čerpání. Klienti, kteří si od 1. ledna do 28. února 2011 podají žádost o Ideální hypotéku České spořitelny včetně kompletních podkladů, získají službu Mimořádné splátky zdarma.