Evidence dlužníků využívají různé finanční instituce. A to jak banky, tak také nebankovní společnosti či kampeličky (neboli družstevní záložny).

K čemu se využívá evidence dlužníků?

Evidence dlužníků využívají finanční firmy, k tomu, aby se ochránily před případnými problémovými klienty. Chrání si tak vlastní byznys a chrání se před případnými možnými ztrátami. Díky evidenci si mohou vždy pohodlně online prověřit, jestli jejich nový klient, neměl někde problémy se splácením svých předchozích půjček a úvěrů.

Nedostal půjčku, protože byl zapsaný v registru dlužníků

Většina lidí se o tom, že jsou vůbec zapsaní v nějakém registru dlužníků, dozví až díky tomu, že si zažádají o nějakou půjčku, ale bankovní úřednice jim pak řekne, že jim půjčku nemůže poskytnout, protože mají nějaký zápis v registru dlužníků. Lidé pak často ani neví, kde mohl takový zápis vzniknout. K tomu slouží dlužníci fyzické osoby registr, kde je možné si to prověřit a zjistit.

Existují různé evidence dlužníků – je jich více

Když budete zjištovat, kvůli čemu vlastně vzniknul zápis v registru dlužníků, tak myslete na to, že je více registru dlužníků. A neexistuje pouze jediný registr dlužníků. Tedy dlužníci fyzické osoby registr má více možnosti. Je tu bankovní registr dlužníků CBCB nebo nebankovní registr dlužníků SOLUS, který využívají nebankovky.

Žádání o výpis s databáze dlužníků

Když zjistíme, v jakém registru dlužníků jsme byly vlastně zapsaní, tak musíme ještě požádat o zaslání výpisu. V současné době neexistuje žádný registr dlužníků k nahlédnutí zdarma, takže se musí opravdu využít to podání žádosti o výpis. Výpis vám pak dojde přes poštu. A vy se tak konečně dozvíte, proč jste vlastně zapsaní v registru dlužníků.